Reklama

Jezus i „czarny łowca”

Jezus i „czarny łowca”

18.02.2008
Czyta się kilka minut
W świecie Przybylskiego Jezus to pocieszyciel, który rozsypał nam po prostu na drodze - drodze do Emaus - niczym przelotnym, strwożonym ptakom - okruchy światła, dobra i nadziei.
M

Mam niekiedy wrażenie, najzupełniej nieodparte, że Ryszard Przybylski jest - przynajmniej na naszym domowym gruncie - jednym z ostatnich (może nawet i ostatnim?) spośród wspólnych wysłanników Aten i Jerozolimy. Że zatem w myśli jego, w jego pisaniu, antyczny świat pogański i świat biblijny, chrześcijańsko-żydowski, nie wojują ze sobą, nie idą w jakieś śmiertelne zapasy, lecz ukazują się jako pojednana ostatecznie duchowa droga, której trzeba trzymać się wśród barbarii i nicości. "Na przekór wrzaskom dochodzącym z dyskotek i pubów" ("Mityczna przestrzeń naszych uczuć"). Wbrew koszmarnym apokalipsom kultur, wbrew szaleństwu zniszczenia i ogromowi zła, z całym jego zabójczym banałem. Wbrew mrocznemu dyktatowi ideologii i zagładzie cywilizacji, która czai się za każdym zakrętem dziejów. I wbrew "końcowi wszelkiego ciała", które na ostrzach mieczów przynoszą dzicy, heretyccy...

27746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]