Reklama

Jeszcze raz o wyborach

Jeszcze raz o wyborach

08.06.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 22 / 2015
P

Porażka cieszącego się zaufaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z mało znanym działaczem PiS jest zaskoczeniem. Pojawiają się więc – również na łamach „TP” – analizy przyczyn tej przegranej.
Ja praprzyczyn tego stanu rzeczy upatrywałbym w 2010 r., gdy po przegranych wyborach Jarosław Kaczyński uznał, że Komorowski wygrał „przez nieporozumienie”. Chyba z uwagi na gorycz porażki i śmierć brata bliźniaka te obraźliwe wobec wyborców słowa uszły mu płazem. Następnym kłamstwem były słowa o „usunięciu” krzyża z Krakowskiego Przedmieścia. Niestety, to kłamstwo jest powtarzane do dziś, również przez księży (np. wielkanocne kazanie w kościele jezuitów w Kaliszu). Prezydent mówił przecież o „przeniesieniu krzyża w bardziej godne miejsce”. Porozumienie między kancelarią prezydenta, kurią warszawską i harcerzami zostało storpedowane. Obrażano kardynała Nycza oraz księży, którzy chcieli przenieść procesyjnie krzyż do kościoła św. Anny.
Pozostaje więc przypominać prawdę i reagować na kłamstwa. Widzę w tym dużą rolę Kościoła i redakcji „TP”. W cennym dwugłosie wyborczym Wojciecha Pszoniaka i Jerzego Zelnika też doszło zresztą do przekłamania. Zelnik mówi, że Komorowski kazał krzyż „zlikwidować, narażając tych, którzy się tam modlili, na brutalne reakcje pijanych wyrostków”. Słowa te aż proszą się o komentarz, bowiem ten sam krzyż przeniesiony do kościoła nie budzi już modlitewnej żarliwości. Potwierdzają się więc świętokradcze słowa Jarosława Kaczyńskiego, że „krzyż jest tylko substytutem pomnika” Lecha Kaczyńskiego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]