Reklama

Ładowanie...

Jesteśmy coraz mniej wyjątkowi

Jesteśmy coraz mniej wyjątkowi

21.11.2022
Czyta się kilka minut
K

Kiedy słyszymy muzykę, to poruszamy się w jej takt; jeśli widzimy coś ciekawego, pokazujemy to innym. Najnowsze badania podważają twierdzenie, że jesteśmy w tym odosobnieni.

Szczury są ruchliwe – może dlatego dotychczas nikt nie zauważył, by spontanicznie kiwały głowami do sonaty Mozarta czy piosenek Queen. Yoshiki Ito z zespołem umieścili na głowach gryzoni aparaturę, która zarejestrowała, jak dopasowywały swoje ruchy do rytmu utworów. Rytm z zakresu od 120 do 140 uderzeń na minutę znajdował odzwierciedlenie w aktywności ich kory słuchowej. To sugeruje, że poczucie rytmu może być związane z dynamiką pracy neuronów – wspólną dla wielu gatunków, w tym ludzi. Mniej prawdopodobna jest natomiast hipoteza, by skłonność do poruszania się w takt muzyki była związana z tempem przemieszczania się.

Z kolei Claudia Wilke przyłapała młodą szympansicę na pokazywaniu matce liścia lub obecnego na nim owada – ruchy córki wskazują, że próbowała umieścić go w polu widzenia rodzicielki. Dotychczas wydawało się, że u zwierząt innych niż ludzie zwracanie czyjejś uwagi musi być motywowane osiągnięciem korzyści, ale w tej sytuacji, biorąc pod uwagę zwyczaje szympansów, nic na to nie wskazuje. Najwyraźniej inne naczelne są skłonne do zachęcania pozostałych, by spojrzeli w tym samym kierunku – chociaż robią to rzadko. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]