Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jego Świetlickość

Jego Świetlickość

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Przeorientował wzorzec śpiewającego poety dogłębnie. Można powiedzieć, że przed nim nie było u nas niczego podobnego.
WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
J

Jak być może raczyli Państwo zauważyć, staram się tu przedstawiać postaci, które w ostatnim półwieczu tworzyły ścieżkę dźwiękową naszej epoki. Mogłoby się zdawać, że dorzucenie do wyliczanki „Młynarski, Bowie, Presley, Cash” postaci Marcina Świetlickiego – poety, prozaika, literackiego celebryty kojarzonego z muzyką na zasadzie „patrz pan, poeta, a śpiewa” – wynika jedynie z faktu, iż zbliża się Wigilia, dzień jego urodzin. Otóż nic bardziej mylnego.

Świetlickiego zwykło się postrzegać jako symbol pokolenia „bruLionu”, dyżurnego skandalistę polskiej literatury oraz jako poetę, który w ramach widzimisię postanowił melorecytować swoje wiersze z podkładem rockowej kapeli. To ostatnie jest jednak czystym nonsensem.

Świetlicki dokonał bowiem rewolucji na kilku polach. Nie dość, że gęstością swoich wierszy wprowadził poetykę rocka na zupełnie nowy poziom, to jeszcze...

13840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]