Reklama

Jedność wymaga, byśmy się słuchali

Jedność wymaga, byśmy się słuchali

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Ekologia, prawa rdzennych mieszkańców, pedofilia, migracja i rozwarstwienie społeczne – te tematy dominowały podczas pielgrzymki papieża Franciszka do Chile i Peru.
Papież Franciszek w peruwiańskim Puerto Maldonado, 19 stycznia 2018 r. ALESSANDRO BIANCHI / REUTERS / FORUM
A

A obok nich gesty, które obiegły świat: spontaniczny ślub Pauli i Carla, pary obsługującej papieski lot, szybka wizyta na grobie „biskupa ubogich”, Enrique Alveara Urrutii, czy papież czekający na przyjazd karetki do policjantki, która spadła z konia spłoszonego przez papamobile. Ale także rozmowa z dziennikarzami podczas lotu do Santiago de Chile, kiedy przyznał (rozdając obrazki z chłopcem z Nagasaki niosącym do krematorium ciało brata): „Boję się wojny nuklearnej, jesteśmy na granicy”.

Oko w oko z rzeczywistością

„Dzisiejsze Chile różni się bardzo od tego, które poznałem w młodości. Rodzą się nowe formy kulturalne, które nie pasują do znanych nam ram” – mówił do osób duchownych Franciszek, który w Chile odbywał jezuicki nowicjat w latach 1959-63. Od tamtego czasu Chile przeszło 17-letni krwawy reżim Pinocheta, a od 1990 r. proces demokratyzacji i przemian...

8982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]