Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

To nie jest ostatnie słowo Franciszka

To nie jest ostatnie słowo Franciszka

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Papież w Amazonii apelował o obronę życia przyrody i ludzi.
BOGDAN KRĘŻEL
A

ARTUR SPORNIAK: Czy Amazonia, którą papież odwiedził podczas ostatniej pielgrzymki, jest ziemią niczyją, którą można dowolnie eksploatować?

O. STANISŁAW JAROMI OFM CONV.: Według Franciszka to ziemia święta, choć oskalpowana, rabowana, dręczona – tych przymiotników było w papieskich przemówieniach wiele. Jest to ziemia ofiarowana przez Boga wszystkim – zarówno potomkom Indian, którzy mieszkają w „dobrowolnej izolacji”, jak i Peruwiańczykom oraz całemu światu. Franciszek apelował o obronę ziemi, obronę życia przyrody i ludzi, o wzajemną solidarność, walkę z korupcją i innymi patologiami, które zatruwają społeczeństwa.


CZYTAJ TAKŻE: 

Ekologia, prawa rdzennych mieszkańców, pedofilia, migracja i rozwarstwienie społeczne – te tematy dominowały podczas pielgrzymki papieża Franciszka do Chile i Peru. Tekst Zuzanny Radzik >>>


Mówił, że to ziemia Matki, nawiązując do nazwy regionu, z którego mieszkańcami m.in. się spotkał: Madre de Dios.

Niezwykle mocne jest zakończenie tego przemówienia: „Miłujcie tę ziemię, czujcie, że jest wasza. Powąchajcie ją, posłuchajcie jej, podziwiajcie ją. (...) Strzeżcie jej. Nie używajcie jej jak zwykłego przedmiotu, który można odrzucić, ale jako prawdziwego skarbu, którym można się cieszyć, uprawiać i przekazywać waszym dzieciom”. Ziemia ma rys Matki wcielonego Boga – to teologia w naszym zachodnim świecie raczej nieobecna.

Czy ekologiczne przesłanie tej pielgrzymki ma moc coś zmienić?

Indianie podczas spotkania cytowali we własnych językach encyklikę „Laudato si’”. Papieski przekaz trafił do nich, wręcz mówili o swoich problemach słowami Franciszka. Czy świat się tym przesłaniem przejmie? Papież pokazuje, że mamy narzędzia, by bardziej sprawiedliwie zarządzać zasobami naturalnymi. Poza tym, to nie jest jego ostatnie słowo – w przyszłym roku odbędzie się synod dla Amazonii. ©℗

 

O. Stanisław Jaromi jest franciszkaninem, przewodniczącym Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]