Reklama

Jeden świat, jedno urzeczenie

Jeden świat, jedno urzeczenie

12.08.2008
Czyta się kilka minut
To była piękna ceremonia: gra świateł i barw, rozmach, a zarazem oszczędność, maestria. Poruszająca treść: oto kraj wielkiego dziedzictwa. Na twarzach duma, przejęcie i radość. Zwłaszcza na twarzach dzieci, które towarzyszyły wykonawcom, sportowcom i tańczyły w tradycyjnych strojach narodowości żyjących w Państwie Środka. Oto Chiny z dziecięcą twarzą.
C

Chiny niewinne.

Aż chciało się nie myśleć o tym, co na zewnątrz Ptasiego Gniazda, dać się uwieść. Putin, Bush, Sarkozy starali się nie myśleć o Osetii, Darfurze, Tybecie. Łukaszenka pokazał się z dzieckiem na ręku. Prezydent MKOl Jacques Rogge starał się nie myśleć o protestach sprawnie tłumionych przez chińską policję, o łagrach w Tybecie, prześladowaniu Ujgurów czy chrześcijan. Rogge - może to miała być delikatna aluzja? - napomknął w przemówieniu, że Chiny "marzyły, by otworzyć drzwi i zaprosić na igrzyska". A komentator TVP na widok dzieci w strojach mniejszości narodowych ogłosił, że "wszystkie chińskie narodowości łączy to, że wyznają podobne wartości".

Sportowcy też dali się uwieść. Żadnych opuszczonych głów, gestów, znaczących kolorów. Rosjanie, Gruzini, Amerykanie, Polacy, niosąca olimpijską flagę himalaistka tybetańskiego pochodzenia...

1242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]