Reklama

Jak nie bombą, to łapówką

Jak nie bombą, to łapówką

09.11.2009
Czyta się kilka minut
Po nieudanych wyborach prezydenckich w Afganistanie czas na realpolitik. Skoro talibów nie można pokonać, to może da się ich przekupić?
D

Druga kadencja prezydencka Hamida Karzaja startuje w atmosferze narastającego chaosu i nieufności. Karzaj podejrzewa, że Amerykanie - odbierając mu zwycięstwo w pierwszej turze wyborów - chcieli go osłabić, aby był bardziej spolegliwy i skłonny do dzielenia się władzą z rywalami. A potem namówili jego głównego konkurenta, dr. Abdullaha, do wycofania - i w efekcie odwołano dogrywkę. Nowy-stary prezydent jest upokorzony i wściekły. Rząd Baracka Obamy musi na nowo ułożyć sobie z nim stosunki.

Masowe fałszerstwa wyborcze pogłębiły podziały polityczne w Afganistanie, ale nie to jest najważniejsze. W krajach o skomplikowanej mozaice etnicznej, będących - jak Afganistan - sztucznym tworem, są one zawsze głębokie. Chodzi o to, by umiejętnie je wykorzystać - a do tego potrzeba sprytu i pieniędzy. Nie toczy się tu jedna "wojna z talibami", lecz setki lokalnych wojenek...

3413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]