Reklama

Irytują mnie posiadacze racji

Irytują mnie posiadacze racji

13.11.2017
Czyta się kilka minut
JEAN VANIER: W sercu każdego człowieka jest współczucie, zdolność do kochania ubogich i słabych. Alternatywa jest taka: albo staramy się, żeby to w nas rosło, albo to dusimy, żeby posiąść władzę.
CATHERINE GUGELMANN / AFP / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Starość oznacza często samotność. Czy jest na to jakiś lek?

JEAN VANIER: Rzeczywiście, samotność jest dramatem. Jesteśmy stworzeni do bycia z innymi. Wszystko zaczyna się w łonie matki – to nasza pierwsza relacja. To od matki słyszymy najpierw: „Cieszę się, że jesteś, kocham cię”. Wszyscy tego potrzebujemy. Jedyna rzecz, która była i jest dla mnie naprawdę ważna, to relacja z innymi. To z potrzeby relacji zrodziła się Arka. Relacja z drugim człowiekiem jest czymś podstawowym. Ale nie polega ona na tym, żeby zmienić go, ale naprawdę go spotkać. Odkryć, co jest napędem jego życia.

A co jest tym napędem dla Pana?

To, że od ponad pół wieku dzielę swoje codzienne życie z innymi – od czasu gdy zamieszkałem w Trosly, gdzie teraz jesteśmy. Jadam dwa razy dziennie w towarzystwie moich przyjaciół [osób niepełnosprawnych umysłowo – red.] z...

16728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Redaktorze Terlikowski! Księże Prałacie Kneblewski! Larum grają-Kościół w potrzebie! Wojna...

Dbajcie o niego !!! Cieszy mnie to, że potrafiliście go docenić. Szkoda ze Cezar Papież nie przyśle go do Gdańska. Takiego mądrego biskupa chciałbym mieć w Gdańsku: https://www.youtube.com/watch?v=75g5egra7ik

A za to, że go cokolwiek użyłem "obok tematu"-biję się w piersi. Ale nie za mocno, bo coś też jest w temacie-poprzez s. Małgorzatę Chmielewską, która jest związana jego ruchem. A to własnie jej nasi "ortodoksyjni konserwatysci" uwłaczali od "modernistek"(choć nie ci wymienieni przeze mnie na samym początku)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]