Reklama

Irytują mnie posiadacze racji

Irytują mnie posiadacze racji

13.11.2017
Czyta się kilka minut
JEAN VANIER: W sercu każdego człowieka jest współczucie, zdolność do kochania ubogich i słabych. Alternatywa jest taka: albo staramy się, żeby to w nas rosło, albo to dusimy, żeby posiąść władzę.
CATHERINE GUGELMANN / AFP / EAST NEWS
S

SZYMON ŁUCYK: Starość oznacza często samotność. Czy jest na to jakiś lek?

JEAN VANIER: Rzeczywiście, samotność jest dramatem. Jesteśmy stworzeni do bycia z innymi. Wszystko zaczyna się w łonie matki – to nasza pierwsza relacja. To od matki słyszymy najpierw: „Cieszę się, że jesteś, kocham cię”. Wszyscy tego potrzebujemy. Jedyna rzecz, która była i jest dla mnie naprawdę ważna, to relacja z innymi. To z potrzeby relacji zrodziła się Arka. Relacja z drugim człowiekiem jest czymś podstawowym. Ale nie polega ona na tym, żeby zmienić go, ale naprawdę go spotkać. Odkryć, co jest napędem jego życia.

A co jest tym napędem dla Pana?

To, że od ponad pół wieku dzielę swoje codzienne życie z innymi – od czasu gdy zamieszkałem w Trosly, gdzie teraz jesteśmy. Jadam dwa razy dziennie w towarzystwie moich przyjaciół [osób niepełnosprawnych umysłowo – red.] z...

16728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]