Reklama

Irlandia nad Wisłą

Irlandia nad Wisłą

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Nawet jeśli koalicja PO-PSL bez większych zgrzytów przetrwa całe cztery lata, "drugiej Irlandii przez ten czas nie zbudujemy. Mamy jednak szansę położyć pod nią solidne podwaliny. Tyle że od rządzących wymaga to odwagi irozsądku. Atakże konsekwencji iwytrwałości.
N

Na czym miałoby polegać to kładzenie podwalin? Na budowaniu dróg, linii kolejowych, wodociągów i oczyszczalni, słowem - gospodarczej i cywilizacyjnej infrastruktury, tak by wykorzystać co do eurocenta środki, jakie daje na to Unia. Na zapewnieniu warunków sprzyjających ludzkiej inicjatywie i przedsiębiorczości. Na uporządkowaniu finansów publicznych, co oznacza zarówno zmianę struktury wydatków na bardziej prorozwojową, jak i ich zmniejszenie, choćby po to, żeby zapobiec zadłużaniu się państwa. Na prywatyzacji, bo państwo nie musi być właścicielem, żeby prowadzić sprzyjającą rozwojowi politykę gospodarczą. Wreszcie - na dokończeniu integracji z Unią Europejską, czyli wejściu do strefy euro.

Kolejność, w jakiej wymieniam te zamierzenia, nie jest istotna: żeby naprawdę stworzyć warunki do trwałego rozwoju w przyszłości, trzeba je realizować jednocześnie.

...
14330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]