Reklama

Irlandia nad Wisłą

Irlandia nad Wisłą

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Nawet jeśli koalicja PO-PSL bez większych zgrzytów przetrwa całe cztery lata, "drugiej Irlandii przez ten czas nie zbudujemy. Mamy jednak szansę położyć pod nią solidne podwaliny. Tyle że od rządzących wymaga to odwagi irozsądku. Atakże konsekwencji iwytrwałości.
N

Na czym miałoby polegać to kładzenie podwalin? Na budowaniu dróg, linii kolejowych, wodociągów i oczyszczalni, słowem - gospodarczej i cywilizacyjnej infrastruktury, tak by wykorzystać co do eurocenta środki, jakie daje na to Unia. Na zapewnieniu warunków sprzyjających ludzkiej inicjatywie i przedsiębiorczości. Na uporządkowaniu finansów publicznych, co oznacza zarówno zmianę struktury wydatków na bardziej prorozwojową, jak i ich zmniejszenie, choćby po to, żeby zapobiec zadłużaniu się państwa. Na prywatyzacji, bo państwo nie musi być właścicielem, żeby prowadzić sprzyjającą rozwojowi politykę gospodarczą. Wreszcie - na dokończeniu integracji z Unią Europejską, czyli wejściu do strefy euro.

Kolejność, w jakiej wymieniam te zamierzenia, nie jest istotna: żeby naprawdę stworzyć warunki do trwałego rozwoju w przyszłości, trzeba je realizować jednocześnie.

...
14330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]