Reklama

Inter-niet

Inter-niet

26.07.2021
Czyta się kilka minut
R

Rosja zdołała bezpiecznie odłączyć się od globalnego internetu – podał rosyjski serwis RBK, powołując się na dokumenty grupy roboczej, której zadaniem było przeprowadzenie takiego eksperymentu.

Próby z udziałem największych firm telekomunikacyjnych odbywały się od 15 czerwca do 15 lipca. Z dokumentów cytowanych przez RBK wynika, że po odłączeniu się od reszty świata „Runet” – jak nazywa się serwery w rosyjskiej domenie internetowej – funkcjonował bez większych zakłóceń (choć nie podano, na jak długo Rosja wypięła się z sieci).

Testy mają oczywiście kontekst polityczny i militarny. Moskwa chce się upewnić, czy na wypadek konfliktu zdoła zabezpieczyć swoje cyfrowe zaplecze przed cyberatakami z zagranicy – przede wszystkim z USA oraz Chin. Rosyjscy działacze na rzecz wolności słowa obawiają się z kolei, że tego typu działania mogą wzmocnić i tak już daleko posuniętą kontrolę rządu nad Runetem.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]