Reklama

Indie: niechciane dziewczynki

Indie: niechciane dziewczynki

06.02.2018
Czyta się kilka minut
To już patologia – alarmuje indyjski rząd. Chodzi o dysproporcję w populacjach kobiet i mężczyzn.
P

Pragnienie posiadania syna jest w Indiach tak silne, że wielu Hindusów decyduje się na kolejne dzieci tak długo, aż urodzi się chłopiec. To sprawia, że w kraju żyje obecnie ok. 21 mln niechcianych dziewczynek, które otrzymują gorsze wyżywienie i edukację niż ich bracia. Z populacji Indii „zniknęło” do tej pory ponad 63 mln kobiet – co roku, z powodu aborcji żeńskich płodów, chorób i zaniedbań, „ubywa” ok. 2 mln. Porównując obecną sytuację z danymi z lat 1991–2011 widać, że stosunek płci pogorszył się nawet w miarę poprawy dochodów; w bogatych północnych stanach Pendżab i Hariana na 1200 sześcioletnich chłopców przypada 1000 sześcioletnich dziewczynek. Eksperci alarmują: w przyszłości to zjawisko będzie miało wpływ na przestępczość, przemoc seksualną i handel ludźmi. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]