Reklama

Ładowanie...

Imię w płynie: jak poznają się delfiny

Imię w płynie: jak poznają się delfiny

23.05.2022
Czyta się kilka minut
fot. Unsplash
O

Od dawna wiemy, że delfiny butlonosy wołają się po imionach – każdy z nich wykształca specyficzny sygnał dźwiękowy, którym „podpisuje” swoje komunikaty. Osobniki zapamiętują także imiona znajomych i używają ich, by się z nimi skontaktować. Zachowanie to wyewoluowało, ponieważ butlonosy nie potrafią rozpoznawać się po samych cechach głosu – za każdym razem muszą się więc przedstawiać, by odbiorca wiedział, z kim ma do czynienia.

W nowym eksperymencie, z którego raport został opublikowany w „Science Advances”, zespół Vincenta Janika wykazał, że delfiny potrafią za to rozpoznać się po... moczu. Badacze umieścili zwierzęta w akwarium, a potem dodali do wody próbkę moczu od znajomych lub nieznajomych osobników. Badane delfiny w obu sytuacjach zachowywały się inaczej. Potem odtwarzano im nagrane „podpisy” różnych osobników i znów dodawano próbki moczu. W przypadku gdy „imię” należało do znajomego delfina, którego mocz dodano, badane osobniki dłużej rozglądały się po akwarium.

Eksperyment sugeruje, że delfiny potrafią myśleć pojęciowo – w swoich umysłach tworzą bowiem złożone reprezentacje, integrujące informacje pochodzące z różnych zmysłów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]