Reklama

Ładowanie...

Idlib: cywile w potrzasku

Idlib: cywile w potrzasku

26.02.2020
Czyta się kilka minut
Paweł Pieniążek, reporter piszący m.in. z Afganistanu i Syrii, opowiada Marcinowi Żyle o sytuacji w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, gdzie prowadzą ofensywę wojska Baszara al-Asada i ich rosyjscy sojusznicy. Sytuacja jest tak chaotyczna, że trudno oszacować liczbę ofiar. Przynajmniej 900 tys. osób uciekło z domów.
Obóz dla uchodźców Sarmada w prowincji Idlib, 17 lutego 2020 r. / RAMI AL SAYED / AFP / East News
Obóz dla uchodźców Sarmada w prowincji Idlib, 17 lutego 2020 r. / RAMI AL SAYED / AFP / East News

Posłuchaj

S

Sytuacja eskaluje od dwóch miesięcy. Siły rządowe i Rosjanie z lądu i z powietrza atakują ostatni bastion opozycji. Uciekający ze swoich domów cywile - w większości kobiety i dzieci - zmierzają głównie w stronę granicy z Turcją. Ale Turcja zamknęła granicę w 2015 r., aby zapobiec dalszej migracji. Turcja przyjęła ponad 3 mln uchodźców. W Idlibie znajduje się ich drugie tyle.

CZYTAJ TAKŻE: Paweł Pieniążek: W pułapce Idlibu

Uciekinierom z Idlibu można pomóc

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z powodu ofensywy prowadzonej przez syryjskie siły rządowe z domów musiało uciekać ponad 900 tys. ludzi, którzy są spychani na coraz bardziej kurczące się terytorium przy granicy z Turcją.

Ofiarom ofensywy pomaga fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, która na pogranicze turecko-syryjskie zamierza wysłać domy modułowe – tymczasowe schronienie dla uchodźców.

Można pomóc, wpłacając na konto nr 61 1140 1010 0000 5228 6800 1003 (dopisek: „Wsparcie dla uchodźców syryjskich”), lub na stronie pcpm.org.pl/POMOC


Muzyka: Sascha Ende, Childhood / FilmMusic.io na licencji CC BY 4.0

Współpraca:

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter