Reklama

Ładowanie...

Hrabia urynkowiony

24.02.2009
Czyta się kilka minut
W czasach kryzysu, gdy brakuje dotkliwie pieniędzy, porozmawiajmy o literaturze, a pocieszenie przyjdzie samo.
François-René de Chateaubriand /rys. Mateusz Kaniewski
"

"Jeżeli co będę drukował, będę się starał sprzedawać księgarzom z góry - pisał Juliusz Słowacki do matki w październiku 1835 r. i dodawał nie bez autoironii: "Pfe! Jak to niegodnie łączyć pisanie z pieniędzmi. Lepiej jednak nic nie zyskiwać, jak sprzedawać za pieniądze opinię i imaginację". W marcu 1836 r. hrabia François-René de Chateaubriand podpisuje umowę dotyczącą wydania "Pamiętników zza grobu". W tymże marcu umowę z tym samym wydawcą Delloy podpisuje Honoriusz Balzak. Wkrótce tak porówna obie te umowy w liście do Eweliny Hańskiej: "Moja umowa jest tysiąc razy korzystniejsza niż umowa p. Chateaubrianda (...), gdyż ja niczego z mej przyszłości nie sprzedaję, podczas gdy dla 100 000 franków, i dla 12 000 franków dożywotniej renty, p. Chateaubriand oddał wszystko". W niecały rok później w innym liście do Hańskiej Balzak z lubością powraca do nieudanego kontraktu...

27873

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]