Reklama

Hotel równych szans

Hotel równych szans

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Staraniem polskich pallotynów w Paryżu na przedmieściu Arcueil powstał hotel akademicki: Dom Jana Pawła II dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. O jego działalności opowiada dyrektor i duszpasterz mającej tu siedzibę polskiej parafii.
M

MAREK RAPACKI: - Jakie były początki Domu?

KS. MARIAN FALEŃCZYK: - Dom studenta im. Jana Pawła II - Foyer Jean-Paul II przy ulicy Lourmel w XV. okręgu Paryża - powstał z podszeptu kard. Wojtyły, który w lipcu 1977 r. odwiedził Paryż na zaproszenie pallotynów. Był wówczas w domu dla polskich dziewcząt w Bagneux, prowadzonym przez s. Marię od Krzyża - filozofkę, siostrę pianisty Mieczysława Horszowskiego. Tam właśnie powiedział, że byłoby dobrze, gdyby taki dom powstał także dla studentów: “O ile sobie przypominam, a byłem tu w latach 1947-48, jest problem z zakwaterowaniem polskich studentów w Paryżu". Gdy kardynał został papieżem, kilka osób zabrało się do działania. Byli wśród nich m.in.: siostra Maria, nieżyjący już znany adwokat Théo Lombard, ks. Tadeusz Tomasiński. W 1981 r. kupili budynek, w listopadzie uruchomili Foyer, dające...

6111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]