Reklama

W miejsce obozu – obóz

W miejsce obozu – obóz

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Dzieli ich od siebie kilkaset metrów. I tu, i tam widać gołe stopy. Jedni i drudzy długimi godzinami leżą na kocach. Tylko czy paryscy plażowicze i koczujący obok imigranci wiedzą nawzajem o swoim istnieniu?
Imigranci w Porte de la Chapelle, Paryż, lipiec 2017 r. MEHDI CHEBIL / POLARIS / EAST NEWS
S

Sierpniowy wieczór na bulwarze La Villette. Siwa drobna dama w okularach ciągnie za sobą torbę na kółkach. Zgarbiona. Drżą jej ręce, gdy wyciąga z torby bagietki i słodkie wypieki, by rozdać je młodym mężczyznom.

Choć ci imigranci są głodni, młodzi i niecierpliwi, w spokoju czekają na swoją kolej. Przyglądają się powolnym ruchom staruszki.

Ona nie działa w żadnym stowarzyszeniu. Po prostu mieszka nieopodal i przychodzi tu, żeby pomóc ludziom koczującym od wielu dni przy kanale Saint-Martin w Paryżu. Bagietki i słodkie bułki dostaje od okolicznego piekarza, oddającego produkty, których sam nie sprzedał.

– Dlaczego mam się bać chodzić sama pośród młodych mężczyzn? To prawda – szepcze mi na ucho – unikam dotyku, bo boję się bakterii. Ci ludzie często nie mają się gdzie umyć. Skoro jest pan dziennikarzem... O tym powinniście pisać: że w Paryżu jest za mało...

16443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]