Reklama

Ładowanie...

Horoskop szczepień

Horoskop szczepień

w cyklu ROSYJSKA RULETKA
05.08.2021
Czyta się kilka minut
W Rosji każdego dnia na covid umiera około 800 osób, w pełni zaszczepionych jest tylko 18 procent społeczeństwa, a władza szuka kolejnych rozwiązań. Te mogą być ukryte w gwiazdach – przynajmniej według rosyjskich wróży i astrolożek.
Punkt szczepień w Moskwie, 13 lipca 2021. Napis na banerze: "Razem pokonamy covid-19" / fot. AP/Associated Press/East News
T

Teorie spiskowe dotyczące obrastania bujnym włosiem po zaszczepieniu przeciw koronawirusowi przerobiono już na całym ziemskim globie. Część płaskoziemców przyczaiła się w niemym proteście przeciwko wakcynacji, ale część głośno protestuje i rozrabia. W Rosji grono przeciwników szczepień okazało się wyjątkowo liczne. Z różnych powodów Rosjanie nie chcą się szczepić. Jedni, bo nie ufają propagowanym przez władze rodzimym szczepionkom ze Sputnikiem V na czele. Inni, bo w ogóle nie chcą szczepienia w obawie o zdrowie swoje i rodziny, nie wierzą w zapewnienia o braku skutków ubocznych. Jeszcze inni, bo negują skuteczność rosyjskich szczepionek i czekają na możliwość zaszczepienia się zagranicznymi preparatami. Mimo że władze chełpliwie podkreślają, że Sputnik był pierwszy na świecie i do masowych szczepień w Rosji przystąpiono na początku tego roku, do końca lipca zaszczepiło się dwiema dawkami niespełna 18 procent ludności, jedną dawką – 25 procent.

Tymczasem koronawirus nie śpi. Od półtora miesiąca liczba rejestrowanych zakażeń w Rosji wypłaszczyła się na wysokim poziomie 22-25 tys. nowych przypadków na dobę. Każdego dnia umiera średnio około ośmiuset osób. Ciekawe, że oficjalne statystyki zatrzymują się tuż przed tym magicznym progiem – rekordowa dobowa liczba zgonów wynosi 799, w innych dniach niewiele mniej. Nieoficjalnie w mediach społecznościowych kolportowane są przypuszczenia, że zgonów jest o wiele więcej. Ale nawet te oficjalne dane są przerażające. Przez chwilę informacje o wzbierającej trzeciej fali spowodowały wzrost zainteresowania szczepionkami, ale nadal był to wzrost zbyt mizerny, aby mówić o przełamaniu tendencji.


Czytaj więcej

Teksty o Rosji znajdziesz w autorskim serwisie Anny Łabuszewskiej: ROSYJSKA RULETKA>>>


W tej sytuacji władze imają się różnych sposobów, aby zmusić lub zachęcić wątpiących do przyjęcia preparatu. W niektórych regionach wprowadzono częściowo obowiązek zaszczepienia się dla pewnych grup zawodowych (m.in. usługi, szkolnictwo, służba zdrowia). I przystąpiono do metod niekonwencjonalnych.

W telewizji pojawiła się reklama, w której biorą udział zawodowe wróżki. Odmawiają klientce wróżenia, twierdząc, że przyszłość jest zamazana, zamknięta dla ich geniuszu przewidywania. Ale podpowiadają jedyny sposób zapewnienia dobrej przyszłości: zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Wróżbici i jasnowidzący dla ogromnego segmentu społeczeństwa są wyrocznią, reklama jest obliczona na dotarcie do tej grupy. Zostańmy jeszcze na chwilę w kręgu telewizyjnej magii. Stacja 1tv od lat nadaje program pomagający kojarzyć pary „Weźmy i się pobierzmy” (Давай поженимся), w gronie wspierających rozważania o celowości ożenku z tą czy inną gracją jest astrolożka Wasilisa Wołodina. Program jest popularny, występująca w nim specjalistka od gwiazd również. Kilka tygodni temu Wołodina w wywiadzie dla agencji RIA Novosti przyznała się, że wybrała datę szczepienia, kierując się tym, co powiedziały jej gwiazdy. Wzbudziło to zainteresowanie, które astrolożka postanowiła przekuć w sukces finansowy. Na swoim profilu na Instagramie zareklamowała kalendarz z horoskopem dla klientów, którzy chcą dobrać odpowiedni termin zastrzyku do swojego znaku zodiaku. Usługa „Indywidualny astro-kalendarz bezpiecznych szczepień” zyskała momentalnie tysiące zwolenników i chętnych. Każdy może się zgłosić i za jedyne 2300 rubli otrzymać kalendarium dni szczepiennych i nieszczepiennych. Gwiazdy patrzą na nas i widzą, kiedy mamy przyjąć szczepionkę, wiadomo.

Osoby obdarzone umiejętnościami paranormalnymi, zdolne przewidywać przyszłe wypadki, rozrysowywać mandale i stawiać horoskopy mają w związku z pandemią pełne ręce roboty. Na początku lipca w Petersburgu odbyło się wielce uczone forum astrologów, poświęcone metodom walki z koronawirusem na podstawie analizy ruchu planet i innych ciał niebieskich. Nie wszyscy uczestnicy byli przekonani co do istnienia niebezpiecznego wirusa – np. były osobisty astrolog Borysa Jelcyna, Michaił Lewin, stwierdził, że pandemia to histeria elit, która zakończy się w styczniu 2022 r. I w ogóle trzeba nam wiedzieć, że wszystko, co się dzieje nie tak na świecie, wynika z koniunkcji Saturna z Plutonem w ósmym domu. Każde astrologiczne dziecko o tym wie. Mistrz rosyjskiej astrologii Paweł Głoba z kolei tłumaczył, że całe nieszczęście wzięło się z opozycji Białego i Czarnego Księżyca. A Czarny Księżyc w znaku Barana to nieomylny znak globalnych kłopotów.

O wywiad z astrologami zabiegają popularne gazety. „Moskowskij Komsomolec” pytał o koronawirusa astrolożkę Olgę Grankiną. Zamiast psuć sobie oczy, wpatrując się w okular mikroskopu i rozbierać na czynniki pierwsze budowę wirusa, można popatrzeć w gwiazdy. Według pani Olgi, covidem zawiaduje jedenasta planeta Układu Słonecznego, której po prostu jeszcze nie odkryto. Ale jak tylko zostanie odkryta, zaraz się wiele rzeczy wyjaśni. Tymczasem trzeba się zadowolić horoskopami, które pomogą Pannom znaleźć bezpieczną przystań i nie zachorować na covid, a Rakom odradzą szczepienie w sierpniu. Wielu popularnych jasnowidzów na swoich stronach internetowych udziela zbawiennych rad dla Lwów czy Bliźniąt, aby wstrzymały się na razie ze szczepieniem. Natomiast astrolożka Swietłana Rassuszyna z Instytutu Psychologii Astrologii głosi, że szczepić powinny się wszystkie znaki, i to już. Kto ma rację? Czy zwykły człowiek może to sam rozstrzygnąć? A może trzeba z tym jednak iść do wróżki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]