Reklama

Homo sarmaticus?

Homo sarmaticus?

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Bez kapitału społecznego czeka nas marny los. System zbudowany na zasadzie piramidy kontrolerów, w dodatku kontrolujących się nawzajem, powoduje paraliż wszelkich inicjatyw.
N

Napisał do mnie - w związku z artykułem wstępnym "Dary wolności" - pan Piotr P. z Torunia. "Proszę mi wytłumaczyć - może zapytać czołowych naszych socjologów - dlaczego nasze obyczaje, relacje społeczne tak się zdeprecjonowały. Jaka jest przyczyna, że solidarność, ta przez małe »s«, uległa unicestwieniu? (...) Gdzie popełniono błąd? (...) Dlaczego ludzie odgradzają się tak ochoczo od innych, zamykają się za murem w swoich domach, a ci, co nie mogą się wyprowadzić z bloków, to przynajmniej grodzą swoje osiedle wysokim płotem? (...) A więc paradoks - im mniej murów na zewnątrz, tym więcej barier w nas samych? (...) Ksiądz Redaktor może nie podzielać moich niepokojów. Być może według oceny Księdza przemiana społeczeństwa idzie w pięknym - prawie już obywatelskim kierunku. Czy jestem pełen goryczy (ukończyłem 50-tkę)? Nie, raczej żalu".

Szanowny Czytelniku,...

4332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]