Reklama

Hollande: wielka niewiadoma

Hollande: wielka niewiadoma

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Gdy rok temu zgłosił swą kandydaturę na prezydenta, wtedy w prawyborach francuskich socjalistów śmiali się z niego nawet niektórzy jego partyjni towarzysze.
M

Mówiono, że jest bezbarwny i nudny. Gdy prawybory wygrał (także dzięki temu, że jego główny rywal Dominique Strauss-Kahn potknął się na seksaferze) i przedstawił program oparty na opozycji wobec tego, co reprezentował prezydent Nicolas Sarkozy, powiadano – nie bez racji przecież – że to zbiór starych lewicowych haseł, które w realiach europejskiego kryzysu i francuskiej recesji są tyleż populistyczne, co nierealne. Bo niby z czego finansować rozbudowę przywilejów socjalnych, we Francji i tak rozdętych na grecką miarę?

A jednak to właśnie on, François Hollande, będzie nowym prezydentem Francji. Okazuje się, że niechęć Francuzów do zawsze zadowolonego z siebie (teraz niektórzy mówią już nie szeptem: błaznowatego) Sarkozy’ego była tak ogromna, że niewielką, ale jednak większością nieco ponad miliona głosów postawili na zupełną niewiadomą (o tym, jak wielu Francuzów nie chciało...

3381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]