Reklama

Ładowanie...

Historia w Tygodniku (27/2007) - Kraje Bałtyckie

Historia w Tygodniku (27/2007) - Kraje Bałtyckie

02.07.2007
Czyta się kilka minut
Starcia mniejszości rosyjskiej z policją, płonące auta, rabowane sklepy - tak wyglądał niedawno Tallin, gdy estoński rząd usunął z centrum stolicy pomnik wdzięczności dla Armii Czerwonej. Armii, która dla Estończyków, Łotyszy i Litwinów była wojskiem okupacyjnym. Po raz kolejny okazało się, że w Europie "przeszłość nie chce przeminąć". W odpowiedzi Rosja zareagowała w sposób dla siebie ostatnio typowy: sankcjami gospodarczymi i politycznymi. W ten sposób Estończycy, najmniejszy naród Unii Europejskiej, znaleźli się między pamiętliwą Rosją a Europą, w której mało kto dziś pamięta, jak silnie historia XX w. określa świadomość Litwy, Łotwy; Estonii - jedynych państw, jakie po 1945 r. utraciły niepodległość i państwowość, choć nie wypowiedziały nikomu wojny.
W

W XX w. dzieje tych narodów splotły się ze sobą dramatycznie, zwłaszcza w czasie okupacji sowieckiej 1940-1991. O nich, a także o pamięci o tamtym czasie, opowiada kolejne wydanie "Historii w Tygodniku".

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]