Reklama

Ładowanie...

Hebrajskie tango: z Adrii do Tel Awiwu

Hebrajskie tango: z Adrii do Tel Awiwu

05.07.2021
Czyta się kilka minut
Zapraszamy dziś w muzyczną podróż: opowiemy o fenomenie tang hebrajskich tworzonych w Warszawie w latach 30. i przeznaczonych na eksport do Palestyny. O tym, jak wraz z polskimi Żydami do Tel Awiwu przybyło zamiłowanie do kultury, kawiarni i dansingów, opowiada Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej. Posłuchamy też tang – przedwojennych, lecz we współczesnych aranżacjach. Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

N

Niezwykła popularność tang w Polsce zbiegła się w czasie z rozwojem ruchu syjonistycznego. Fakt, że autorami polskich tang w większości byli twórcy pochodzenia żydowskiego, również przyczynił się do tego, że zarówno w warszawskiej Adrii jak i w telawiwskim nadmorskim Casino Galei Aviv tańczono do tych samych utworów, czasem nieznacznie tylko adaptowanych do specyfiki miejsca i kultury. W latach 20. i 30. do Palestyny przybywało wielu polskich Żydów, którzy przywieźli ze sobą zamiłowanie do kultury, kawiarni i dansingów. Wśród nich przybyli także twórcy – na przykład Bronisław Huberman, urodzony w Częstochowie wirtuoz skrzypiec, twórca Palestyńskiej Orkiestry Symfonicznej, przekształconej później w Filharmonię Izraela, czy Stanisław Ferszko – kompozytor, pianista Wiery Gran.

O historii tang hebrajskich opowiada Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej. Posłuchamy też tang – przedwojennych, lecz we współczesnych aranżacjach, w wykonaniu wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk i zespołu Tango Attack, czyli Hadriana Tabęckiego Grzegorza Bożewicza i Piotra Malickiego.

Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter