Reklama

Hazinu

Hazinu

27.09.2011
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa, rozdział 32
P

Pieśń Mojżesza zbliża nas do końca Księgi Powtórzonego Prawa i do końca Tory. Prorok wypowiada się pieśnią. Słowa kieruje do niebios i ziemi ("Słuchajcie niebiosa, a mówić będę; niech słucha i ziemia wymowy ust moich"), które mają być świadkami jego mowy. Pieśń zawiera w sobie obraz całej historii narodu od chwili narodzin po ostateczne zbawienie. Opowiada o wybraniu Izraela oraz jego przyszłych grzechach i przewrotności. Hebrajczycy wiele razy zostaną ukarani. Spotka ich głód, "będą strawieni gorączką, i śmiercią gorzką", ulegną rozproszeniu. Ale mimo wszelkich nieszczęść, jakie Bóg na nich spuści, nigdy swego ludu się nie wyrzeknie. Wybranie i miłość Boga do Jego ludu nie jest warunkowa. Odpowiedzialność Boga za los narodu nie podlega ograniczeniom. Bóg wybrał swój naród mimo jego wad, mimo wszelkich jego kłamstw, mimo że osiągnie on najniższy stopień nieczystości.

...
4635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]