Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Haracz czy solidarność

Haracz czy solidarność

30.08.2011
Czyta się kilka minut
Zamożne gminy nie chcą oddawać części dochodów najbiedniejszym. Parlament będzie musiał zmierzyć się z pytaniem: czy ważniejsze są autobusy dla Warszawy, czy remont wiejskiej drogi w górach.
Ratusz najbogatszej gminy w Polsce, Kleszczów / fot. Grzegorz Maliszewski, Polskapresse
B

Bunt rozpoczął się na warszawskiej Pradze i wymierzony jest w "janosika", który przychodzi tu z mocy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak w legendzie - zabiera bogatym i rozdaje biednym. Żeby przełożyć to na język ustawy: pobiera wpłaty, z których tworzona jest następnie część równoważąca subwencji ogólnej dla najbiedniejszych gmin w Polsce.

Bogate samorządy twierdzą, że wpłaty wyrównujące, potocznie zwane "janosikowym", zbyt ciążą na ich budżetach. Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy zmieniającej zasady finansowania samorządu. Nowa regulacja obniżałaby składki bogatych samorządów na rzecz biedniejszych i zmieniałaby zasady przyznawania takiej pomocy.

Gdzie płacić za bułkę

- To haracz, a nie podatek - twierdzą inicjatorzy akcji "STOP janosikowe" ze Związku Stowarzyszeń...

10624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]