Reklama

Ładowanie...

Haracz czy solidarność

30.08.2011
Czyta się kilka minut
Zamożne gminy nie chcą oddawać części dochodów najbiedniejszym. Parlament będzie musiał zmierzyć się z pytaniem: czy ważniejsze są autobusy dla Warszawy, czy remont wiejskiej drogi w górach.
Ratusz najbogatszej gminy w Polsce, Kleszczów / fot. Grzegorz Maliszewski, Polskapresse
B

Bunt rozpoczął się na warszawskiej Pradze i wymierzony jest w "janosika", który przychodzi tu z mocy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak w legendzie - zabiera bogatym i rozdaje biednym. Żeby przełożyć to na język ustawy: pobiera wpłaty, z których tworzona jest następnie część równoważąca subwencji ogólnej dla najbiedniejszych gmin w Polsce.

Bogate samorządy twierdzą, że wpłaty wyrównujące, potocznie zwane "janosikowym", zbyt ciążą na ich budżetach. Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy zmieniającej zasady finansowania samorządu. Nowa regulacja obniżałaby składki bogatych samorządów na rzecz biedniejszych i zmieniałaby zasady przyznawania takiej pomocy.

Gdzie płacić za bułkę

- To haracz, a nie podatek - twierdzą inicjatorzy akcji "STOP janosikowe" ze Związku Stowarzyszeń...

10624

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]