Reklama

Gyorgy Ligeti Etudes (Books I & II) Idil Biret - fortepian Naxos, 2003

Gyorgy Ligeti Etudes (Books I & II) Idil Biret - fortepian Naxos, 2003

15.06.2003
Czyta się kilka minut
P

Pisze Bogusław Schaeffer, że Ligeti jest kompozytorem nudnym i niestety - ta płyta jego sąd potwierdza. Dwie księgi etiud powstały na gruncie fascynacji twórczością Conlona Nancarrowa, kompozytora amerykańskiego, piszącego głównie na pianolę, instrument mechaniczny, pozwalający na wydobywanie efektu ,,ponadludzkiej” wirtuozerii. Etiudy Nancarrowa mają charakter polimetryczny, ten sam charakter mają też etiudy Ligetiego, tyle tylko że są napisane dla żywych pianistów, efekty nie są tu więc aż tak wstrząsające, dochodzi natomiast element czysto ludzki, interpretacja. Ponadto Ligeti jest Węgrem, estetykę boogie-woogie zastępują tu zatem motywy, by tak rzec, cygańskie.

Idil Biret realizuje ten cykl z wielką pieczołowitością, ale bez pasji. Z pasją grała je Heather O'Donnell, niedawna zwycięzczyni Konkursu im. Pendereckiego, niestety oficjalna strona internetowa Konkursu nie...

2016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]