Gruzja–Rosja, rok później

Można być przyjacielem Gruzji, ale w rok po "wojnie pięciodniowej" nasuwają się myśli, o które trudno było wówczas, na polu bitwy. Abstrahując od tego, kto zaczął, prezydent Micheil Saakaszwili popełnił błąd, za który krajowi przyjdzie płacić długo: dał się sprowokować Rosji, która w gotowości czekała na odpowiedni moment.

   Czyta się kilka minut

7 sierpnia 2008 r. Gruzini ruszyli na osetyjską stolicę Cchinwali, licząc, że - jak obiecywał od "Rewolucji Róż" Saakaszwili - przyłączą ją do macierzy. Gruzińska armia wytrzymała trzy dni intensywnych walk z Rosjanami i rozpierzchła się, zostawiając swe bazy, a także jedną trzecią Gruzji na pastwę Rosjan. Ci z łatwością zajęli Wąwóz Kodorski w Abchazji, całą Osetię Południową oraz region Ahalgori, który do Osetii nie należał. Z terenów tych, narażonych na krwawe rajdy abchaskich i osetyjskich milicji, musiało uciec 30 tys. obywateli Gruzji. Dołączyli do rzesz uchodźców, którzy uciekli z Abchazji i Osetii w latach 90., po wcześniejszych wojnach.

"Co za głupek, ten żujący krawat Misza" - powtarzają mi często spotykani Rosjanie. Przecież dziecko wie, że Rosja zawsze tylko czeka na pretekst, by uruchomić swą machinę wojenną. Saakaszwili twierdzi natomiast, że nie miał wyjścia; że wcześniej czy później Rosjanie weszliby na tereny uznawane przez Tbilisi za gruzińskie. Twierdzi też, że Rosja przegrała tę wojnę na polu propagandy i polityki. Fakt, Rosja nie ma dziś wielu przyjaciół i nawet białoruski dyktator nie uznał "niepodległych" Abchazji i Osetii.

Ale Europa (która uratowała głowę Saakaszwilego) i Amerykanie (choć tego nie powiedzą głośno, bo mają w Gruzji własne strategiczne interesy) zaczęli po tej awanturze przyglądać się Gruzji z ostrożnością i niedowierzaniem. I co by mówił gruziński przywódca, Gruzja nieodwracalnie utraciła Abchazję, Osetię i Ahalgori. Czas, aby swe sąsiedztwo z "trudną" i potężną Rosją oparła na pragmatyzmie, a nie na dumnym i nieprzewidywalnym kindżale i rogu pełnym wina. Dwóm sąsiadom przyjdzie żyć miedza w miedzę, a Ameryka i Europa są daleko i mają dość własnych kłopotów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2009