Reklama

Grażyna Auguścik: "Past Forward"

Grażyna Auguścik: "Past Forward"

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Płyty wokalistki z Chicago realizowały różne muzyczne programy, tym razem jednak logika albumu, jego cudowna zwartość są szczególne. Owszem, można rozpoznać wykorzystane dopływy - jazz, polska pieśń ludowa, muzyka żydowska, trochę latynoskiej - niemniej, istniejący przecież od dawna, styl Grażyny Auguścik staje się na “Past Forward" jeszcze bardziej wyrazisty, głębszy, po prostu: jeszcze pełniejszy.
P

Płyta sprawia wrażenie, jakby nagrano ją za jednym zamachem, w szczęśliwym porywie natchnienia. Auguścik i jej muzycy, owszem, umieją i nie boją się improwizować, choć zarazem, przy wszystkich walorach, “Past Forward" jest arcydziełem aranżacji, opracowanej przez liderkę i akordeonistę Jarka Bestera. Precyzja przygotowania tylko pomaga spontaniczności śpiewu i gry instrumentów; tę swobodę, w dość zresztą zagęszczonej przestrzeni dźwiękowej, dobrze słychać. Auguścik nie tyle łączy przeciwieństwa, ile maksymalnie wykorzystuje wielość możliwości. Kiedy trzeba, stwarza głosem przeczyste, powietrzne nuty, by za moment przejść do rozpędzonej improwizacji skatem, a od czasu do czasu wydobyć z gardła trochę dźwięków eksperymentalnych. Wokalizy współtworzą złożoną sieć relacji z poszczególnymi instrumentami. Na przykład w “Soul Migration" głos jest muzycznym wnioskiem z otwierających...

1165

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]