Reklama

Ładowanie...

Granice wytrzymałości

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Wątpliwości co do tego, czy opis stanu rzeczy dokonany przez nowy rząd nie został świadomie przeinaczony tak, by stary rząd okazał się gorszy niż był w rzeczywistości, nie stanowią jeszcze przedmiotu oburzenia, bo do kłamstwa w polityce tak bardzo przywykliśmy, że trudno nas zaskoczyć.
P

Ponadto zawsze nowy rząd kłamie i tylko miarą kultury demokratycznej jest to, czy obywatele zdają sobie sprawę, co ze stwierdzeń i obietnic nowego rządu jest wzięte z księżyca, a co jest realne. Więc jeżeli nawet śledztwo wykaże, że doszło tu do przeinaczenia prawdy, będziemy naturalnie oburzeni, ale ten rząd tej partii do wszystkiego nas już przyzwyczaił.

Inaczej natomiast ma się sprawa z pewnymi pryncypiami, które są wyższe i ważniejsze niż interesy każdego kolejnego rządu, a mianowicie ze stanem państwa. Jestem przekonany, jak niemal wszyscy, że ostatni okres rządu Jerzego Buzka nie należał - delikatnie mówiąc - do udanych i nie musiał mnie o tym przekonywać SLD. Wszelako był to poprzedni rząd w niepodległej i demokratycznej Polsce, zaś następny stanowi jego kontynuację. Państwo jest to samo, obywatele ci sami i kontynuacja polityki służącej interesom...

3542

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]