Reklama

Granice historii narodowych

Granice historii narodowych

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Choćbyśmy byli najznakomitszymi badaczami dziejów własnej nacji, bez wyjścia poza wąskie ramy historii narodowej nie uda nam się wytłumaczyć najważniejszych wydarzeń w ich obrębie.
C

Chciałbym wykorzystać dzisiejsze spotkanie, by przekonać Państwa do pewnej prostej myśli: takiej oto, że jeśli – jako młodzi historycy – jesteście zainteresowani historią narodową, nie możecie pisać historii narodowej. Jeśli zajmuje was wyłącznie historia pewnej wybranej grupy, jedynym sposobem, by o niej pisać, jest wyjść poza historię tej grupy.

To rodzaj paradoksu – bardzo zresztą użytecznego, bo to jest po prostu paradoks naszego życia. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o sobie, musicie zacząć od rozmowy z przyjaciółmi. Często łudzimy się przekonaniem, że nasza autobiografia jest naszym życiem, to znaczy, że to, co o sobie wiemy, stanowi treść naszego życia – ale to nieprawda. Historia uprawiana z narodowej perspektywy żywi się tą samą iluzją. I odnosi nierzadko wielkie sukcesy – podobnie jak popularne bywają w literaturze historycznej pamiętniki. Zawodzi jednak jako...

6300

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]