Reklama

Gramatyka dobrej woli

Gramatyka dobrej woli

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Motto przesłania stanowi cytat z Listu św. Pawła do Rzymian: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (12, 21). To apel nie tylko do chrześcijan. Jan Paweł II wskazuje na uniwersalność prawa moralnego, światowe obywatelstwo i powszechne przeznaczenie dóbr.
O

Orędzie otwiera teologiczna refleksja nad fenomenem zła, które “nie jest anonimową siłą, działającą w świecie za sprawą deterministycznych, bezosobowych mechanizmów. Zło jest możliwe wskutek ludzkiej wolności". Mówiąc dobitnie, zło “ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię: twarz i imię mężczyzn i kobiet". Każdy błędny wybór - począwszy od nieposłuszeństwa Adama i Ewy - ma “istotne znaczenie moralne, które zakłada określoną odpowiedzialność podmiotu i wiąże się z podstawowymi relacjami osoby z Bogiem, z innymi osobami i ze światem stworzonym". W tym fragmencie Papież podąża śladem Augustyńskiego “De civitate Dei": najgłębsza istota zła polega na tym, że w ostatecznym rozrachunku jest ono “tragicznym uchybieniem wobec wymogów miłości. Dobro moralne natomiast rodzi się z miłości, objawia się jako miłość i kieruje się ku miłości".

Charakterystyczne, że w orędziu...

7143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]