Reklama

W skrócie: grafen i superkomputery

W skrócie: grafen i superkomputery

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Fot. Domena publiczna
P

POLSKA METODA PRODUKCJI GRAFENU taniego i o najwyższej jakości zyskała ochronę patentową w USA. Sposób wytwarzania go na podłożach z węglika krzemu opracował Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie. Ochrona działa już w Japonii i Korei Płd., ITME czeka na decyzję UE. Z grafenem wiąże się wielkie nadzieje jako materiałem przyszłości m.in. w elektronice, trwa wyścig o pozycję lidera jego produkcji. To pojedyncza warstwa atomów węgla – materiał sto razy wytrzymalszy od stali, lecz elastyczny, przewodzi elektrony sto razy szybciej niż krzem.

NIE TYLKO GRAFEN – Polacy pracują też nad innymi materiałami z pojedynczej warstwy atomów dla elektroniki przyszłości. Zespół m.in. polskich naukowców opublikował w „Nature” wyniki badań nad unikalnymi cechami cienkich warstw dwuselenku wolframu: na ich brzegach w tym samym momencie...

1572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]