Reklama

Gra w Wałęsę

Gra w Wałęsę

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Wałęsa na scenie nie jest fizycznie podobny do Wałęsy. Nikt nawet nie starał się go charakteryzować. Nie chodziło przecież o szopkę, ale o spektakl, w którym postać historyczna stanie się osobą dramatu. Jedna rzecz nie uległa zmianie: Wałęsa na scenie pozostał bohaterem.
Arkadiusz Brykalski (Wałęsa)
P

Po “H.", wystawionym w Stoczni Gdańskiej na rok przed jubileuszem “Solidarności", w którym Jan Klata rozprawił się z legendą ’80 roku, ten sam Teatr Wybrzeże wystawia sztukę o Wałęsie. Kolejna legenda zostaje poddana teatralnemu rozpatrzeniu. Tyle że tym razem nie przy pomocy sztuki Szekspira, która zmusza reżysera do trzymania równowagi między metaforą i dosłownością, ale nowego tekstu, specjalnie dla teatru napisanego.

Paweł Demirski, autor sztuki, urodził się w 1979 roku. Należy do tej części młodych ludzi teatru, którzy nie potrafią przejść obojętnie obok kawałka historii (dla nich może już wcale nienajnowszej), choć inni z jego pokolenia nie zwracają na nią najmniejszej uwagi. Podobnie Michał Zadara, który “Wałęsę" wyreżyserował. Brzmi to może głupio, może patetycznie, ale ci dwaj twórcy są patriotami. Podobnie zresztą jak Klata czy Wojcieszek. Co...

8470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]