Reklama

Ładowanie...

Gołębie pokoju w sopockim grandzie

18.07.2022
Czyta się kilka minut
WIESŁAW WOJNOWSKI: Popieram działania pokojowe, ale nie za wszelką cenę.
Uczestnicy konferencji Pugwash przed sopockim Grand Hotelem, 1966 r. ARCHIWUM PRYWATNE
5

56 LAT TEMU NAD BAŁTYKIEM
Pierwsza w Polsce (i pierwsza w kraju komunistycznym) konferencja Pugwash odbyła się od 11 do 16 września 1966 r. Uczestniczyło w niej 80 naukowców
z 23 krajów, obserwatorzy z ramienia ONZ i politycy, jak Henry Kissinger (wówczas doradca ds. bezpieczeństwa różnych agencji rządowych w USA; od 1969 r. najpierw doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, a w latach 1973-77 sekretarz stanu USA).

W przerwach uczestnicy wdychali jod i patrzyli na błękit morza – zjazd miał miejsce w słynnym sopockim Grand Hotelu. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji był prof. Ignacy Adamczewski, a sekretarzem ówczesny doktor (dziś profesor) Wiesław Wojnowski, specjalista w dziedzinie chemii nieorganicznej z Politechniki Gdańskiej.

Konferencja Pugwash w sprawie Nauki i Problemów Światowych to międzynarodowy ruch uczonych na rzecz...

20146

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]