Reklama

Gilotyna nad „Skałą”

Gilotyna nad „Skałą”

z Gibraltaru i La Línea de la Concepción
02.12.2019
Czyta się kilka minut
To miejsce łączą z Hiszpanią niezliczone zależności. Gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, rozdzieli je granica. Jak poradzi sobie z tym gospodarka? A jak ludzie?
Widok ze „Skały” na miasto i marinę,  październik 2019 r. / fot. Katarzyna Mołoniewicz
Widok ze „Skały” na miasto i marinę, październik 2019 r. / fot. Katarzyna Mołoniewicz
S

Skalista enklawa Zjednoczonego Królestwa na południu Półwyspu Iberyjskiego afiszuje swoją brytyjskość czerwonymi budkami telefonicznymi, dwupiętrowymi autobusami i charakterystycznymi hełmami policjantów, miejscowych bobbies.

Zwrócona ku morzu „Skała” – jak nazywają to miejsce – plecami przyklejona jest do swojej syjamskiej siostry: hiszpańskiego miasta La Línea de la Concepción.

Ruch jest (jeszcze) płynny

Gibraltar budzi się wcześnie. Budzi się, można by powiedzieć, nie we własnym łóżku.

O szóstej rano przed barem „Jezus”, po hiszpańskiej stronie granicy, stoją już grupki ludzi. Jest ciemno. Za chwilę podniesie się żaluzja i rozpocznie rytuał andaluzyjskiego śniadania. Grzechot mielonej kawy. Szum maszyny wyciskającej pomarańcze na sok. Zamówienia wykrzykiwane na całe gardło nad głowami klientów. Swąd oliwy z metalowej kadzi, w której gruby...

20611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]