Ładowanie...
Genetyczny Mętlik Obaw
Warto się przyjrzeć historii badań nad GMO - i nie tylko. Natura sama dość intensywnie zajmowała się przekazywaniem genów od organizmu do organizmu - na przykład komórka będąca przodkiem organizmów wielokomórkowych powstała najprawdopodobniej przez fuzję dwóch zupełnie różnych bakterii. Ludzie także od wielu tysiącleci pracowali nad genami gatunków zwierząt i roślin, które uważali za ważne - obecny jamnik jest równie mało podobny do swojego przodka wilka jak współczesna kukurydza do jej pierwotnej odmiany i są produktem pracy naszych przodków (Darwin nazwał to doborem sztucznym).
Rekombinowanie myszy
Jednak przenoszenie genów innymi metodami niż przez krzyżowanie rozpoczęło się dopiero na początku lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas powstała tak zwana inżynieria genetyczna - dziedzina biologii, która potrafi izolować konkretny...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]