Reklama

Ładowanie...

Gdzie jest przód?

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Tej zimy konserwatyści, którzy w domach zachowali piece kaflowe, okazali się mądrzejsi niż zwolennicy postępu, którzy zaufali nowoczesnym instalacjom.
N

Nie trzeba dowodzić, że traktowanie słów "nowoczesność" i "konserwatyzm" jako kryterium dobra i zła jest zawodne. Zarówno postęp, jak i konserwatyzm miewają wiele postaci. Historia zna głupich postępowców i głupich konserwatystów. Ich szkodliwość nie wynikała z tego, że byli konserwatystami lub postępowcami, ale z ich głupoty lub zarozumiałości.

Ścieranie się tych postaw obserwujemy w języku, w literaturze, sztuce, polityce, technice, medycynie, dietetyce, kosmetyce, modzie i tak dalej. Biedny ten, kto się zdaje na same hasła, a nie pyta o wartość tego, co wybiera. Tej zimy konserwatyści, którzy w domach zachowali piece kaflowe, okazali się mądrzejsi niż ci, którzy ufając nowoczesnym instalacjom, usunęli przestarzałe konstrukcje ze zwykłym paleniskiem i żeliwnymi drzwiczkami, podłączone zwykłą rurą do starego komina.

Dialektyka konserwatyzm-...

3790

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]