Reklama

Gdzie jest przód?

Gdzie jest przód?

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Tej zimy konserwatyści, którzy w domach zachowali piece kaflowe, okazali się mądrzejsi niż zwolennicy postępu, którzy zaufali nowoczesnym instalacjom.
N

Nie trzeba dowodzić, że traktowanie słów "nowoczesność" i "konserwatyzm" jako kryterium dobra i zła jest zawodne. Zarówno postęp, jak i konserwatyzm miewają wiele postaci. Historia zna głupich postępowców i głupich konserwatystów. Ich szkodliwość nie wynikała z tego, że byli konserwatystami lub postępowcami, ale z ich głupoty lub zarozumiałości.

Ścieranie się tych postaw obserwujemy w języku, w literaturze, sztuce, polityce, technice, medycynie, dietetyce, kosmetyce, modzie i tak dalej. Biedny ten, kto się zdaje na same hasła, a nie pyta o wartość tego, co wybiera. Tej zimy konserwatyści, którzy w domach zachowali piece kaflowe, okazali się mądrzejsi niż ci, którzy ufając nowoczesnym instalacjom, usunęli przestarzałe konstrukcje ze zwykłym paleniskiem i żeliwnymi drzwiczkami, podłączone zwykłą rurą do starego komina.

Dialektyka konserwatyzm-...

3790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]