Reklama

Gdyby był tu Jezus...

Gdyby był tu Jezus...

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Zdarzyło się to w małym miasteczku gdzieś na południu Włoch. Dziwnie ubranego, strudzonego wędrowca potrącił samochód. Kierowca uciekł z miejsca wypadku, pozostawiając na drodze zranionego i broczącego krwią człowieka. Był to czas sjesty i w pobliżu nie było żywej duszy. Jakimś niezwykłym wysiłkiem woli wędrowiec przeczołgał się w cień pobliskiego drzewa. Obolały, zakrwawiony, podejrzanie cuchnący, leżał półprzytomnie mamrocząc coś w nieznanym nikomu języku. Po południu zaczęli pojawiać się ludzie - ale nikt się nie zatrzymał, nie uczynił najmniejszego wysiłku, aby podejść na tyle blisko, by usłyszeć wzywanie o pomoc w nieznanym języku. Ktoś tylko szepnął: "Ach, gdyby był tu Jezus! On potrafiłby mu pomóc".
W

Wiem. Historia mało prawdopodobna. Podobnie jak mało prawdopodobna wydaje się opowieść o nakarmieniu do sytości wielotysięcznego tłumu przy pomocy pięciu chlebów i dwóch ryb. Wylano już sporo atramentu, usiłując udowodnić lub obalić historyczność tego zdarzenia. Zdaniem niektórych egzegetów cud polegał na tym, że Jezus dał przykład, jak dzielić się z najbardziej potrzebującymi. Ludzie, a szczególnie bogatsi z tłumu, podjęli to i solidarnie podzielili się z innymi tym, co mieli. Co bardziej podejrzliwi usiłowali dowieść, że Jezus schował wcześniej chleb i ryby w jednej z pobliskich jaskiń, by w stosownej chwili zaspokoić głód tłumu zebranymi zapasami. Nie brak wreszcie twierdzeń o wymyśleniu całej historii przez pierwszych chrześcijan, jako swoistej katechezy o Eucharystii. Nie brak też i broniących historycznej autentyczności wydarzenia.

Wymowa opowiadania o ...

2462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]