Reklama

Gdy liberalizm staje się wyzwiskiem

Gdy liberalizm staje się wyzwiskiem

22.02.2011
Czyta się kilka minut
Leszek Balcerowicz: Krótkowzroczności nie można uznawać za cnotę. Natomiast mówienie, że OFE to rak, jest skrajną demagogią, traktowaniem ludzi jak "ciemnego ludu". Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Śledząc dyskusję wokół finansów państwa, można odnieść wrażenie, że wracają tematy i pojęcia nieużywane od lat. Po dwudziestu latach znów Pan walczy o kapitalizm?

Leszek Balcerowicz: Po pierwsze, nie każdy przekaz jest dyskusją. Dyskusja to wymiana tez, argumentów, dowodów. To, co dziś niektórzy nazywają dyskusją, jest natomiast często dialogiem z głuchym. Ja mówię: "a, b i c", zaś w odpowiedzi słyszę: "e, e, e...". Czasami jest jeszcze gorzej: pod hasłem debaty uprawia się "czarną propagandę", np. przypisywanie niewypowiedzianych poglądów, insynuacje typu: "komu to służy", próby przyprawiania gęby. Z przykrością obserwuję, że w ciągu ostatnich miesięcy mamy wyraźny regres w jakości wymiany przekazów i ten regres jest, moim zdaniem, po stronie, która chce demontażu OFE pod hasłem "racjonalnej korekty".

...
14299

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]