Reklama

Ładowanie...

Gdański bówka

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Dla Donalda Tuska osobisty rodowód jest ważny i ciekawy. Wywodzi się z Kaszub i Gdańska, obaj dziadkowie byli obywatelami międzywojennego Wolnego Miasta, co wtedy dla ludzi przyznających się do polskiej tożsamości nie stanowiło komfortowej sytuacji. Po wybuchu wojny gestapo prześladowało polskich gdańszczan zaciekle, a dziadkowie Donalda trafili do obozów koncentracyjnych.
P

Po wojnie nie było lepiej. Choć Polska Ludowa chętnie powoływała się na polskość tzw. Ziem Odzyskanych, w praktyce dyskryminowała rodowitych Mazurów, Warmiaków, Ślązaków i Kaszubów. Obowiązywała "jedność moralno-polityczna narodu".

Na kaszubskie brzmienie jego nazwiska zwrócił młodemu Donaldowi uwagę Lech Bądkowski, legenda gdańskich środowisk niezależnych i tamtejszych regionalistów, jeden z inicjatorów kulturowego odrodzenia kaszubszczyzny. Tusk stanie się nie tylko dumny z bycia "gdańskim bówką", ale w przyszłości, wraz z zaprzyjaźnionymi pasjonatami, będzie rekonstruował i dokumentował gdańską tożsamość, bez wypierania się niemieckiego charakteru miasta. Utrwali to monumentalna seria albumów "Był sobie Gdańsk". Tusk wyda też kaszubski elementarz.

Solidarność i liberalizm

Rodowód polityczny Tuska jest...

8413

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]