Reklama

Gdański bówka

Gdański bówka

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Dla Donalda Tuska osobisty rodowód jest ważny i ciekawy. Wywodzi się z Kaszub i Gdańska, obaj dziadkowie byli obywatelami międzywojennego Wolnego Miasta, co wtedy dla ludzi przyznających się do polskiej tożsamości nie stanowiło komfortowej sytuacji. Po wybuchu wojny gestapo prześladowało polskich gdańszczan zaciekle, a dziadkowie Donalda trafili do obozów koncentracyjnych.
P

Po wojnie nie było lepiej. Choć Polska Ludowa chętnie powoływała się na polskość tzw. Ziem Odzyskanych, w praktyce dyskryminowała rodowitych Mazurów, Warmiaków, Ślązaków i Kaszubów. Obowiązywała "jedność moralno-polityczna narodu".

Na kaszubskie brzmienie jego nazwiska zwrócił młodemu Donaldowi uwagę Lech Bądkowski, legenda gdańskich środowisk niezależnych i tamtejszych regionalistów, jeden z inicjatorów kulturowego odrodzenia kaszubszczyzny. Tusk stanie się nie tylko dumny z bycia "gdańskim bówką", ale w przyszłości, wraz z zaprzyjaźnionymi pasjonatami, będzie rekonstruował i dokumentował gdańską tożsamość, bez wypierania się niemieckiego charakteru miasta. Utrwali to monumentalna seria albumów "Był sobie Gdańsk". Tusk wyda też kaszubski elementarz.

Solidarność i liberalizm

Rodowód polityczny Tuska jest...

8413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]