Reklama

Gazowa pułapka

Gazowa pułapka

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Coraz więcej państw Europy przyłącza się do rosyjskich projektów Gazociągu Północnego i Południowego. Tymczasem Polska nie jest w stanie zapewnić sobie samodzielnie bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw gazu. Co nam pozostaje?
O

Od lat trwa w Polsce dyskusja na temat bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Sytuacja Polski jest tu specyficzna - i różni się od większości krajów Unii Europejskiej. Polska nie jest i nie będzie w stanie przez samodzielne działania zapewnić sobie bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw gazu (on jest tu najistotniejszy i pojęcie bezpieczeństwa energetycznego w przypadku Polski odnosi się w praktyce do zaopatrzenia w gaz; taka jest nasza specyfika). Przez "działania samodzielne" należy rozumieć także takie projekty jak budowa gazociągu z Norwegii czy Danii i gazoportu w Świnoujściu.

Polski problem

Sytuacja energetyczna Polski jest odmienna od krajów Unii. Około 95 proc. energii elektrycznej wytwarzamy z węgla. Przewiduje się, że do 2025 r. zapotrzebowanie na energię...

13158

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]