Reklama

Garton Ash: obronimy Unię

Garton Ash: obronimy Unię

03.04.2017
Czyta się kilka minut
„Wierzę, że Europejczycy znają wartość Unii.
M

Może nie widzieliśmy jeszcze wielkiej mobilizacji w obronie wspólnej Europy, ale sądzę, że wynika to z faktu, iż ludzie jeszcze nie do końca wierzą, że zagrożone jest samo jej istnienie” – mówił w rozmowie z „TP” brytyjski historyk Timothy Garton Ash. Jego zdaniem większość obywateli Unii nie odczuwa zagrożenia na własnej skórze. Kiedy jednak zaczną, zwłaszcza młodsi Europejczycy staną w obronie Unii.

„Współcześni 30-latkowie nie pamiętają wielkich zmian sprzed ćwierćwiecza. Jednak teraz są pokoleniem kluczowym. Ich mobilizacja zmieniłaby wiele” – twierdzi Garton Ash. Dodaje również: „Już dziś wielu ludzi w całej Europie chce jej większej elastyczności, zwiększenia praw dla państw poza strefą euro i parlamentów narodowych. Są sceptycznymi Europejczykami, nie będąc eurosceptykami. Taka postawa może otworzyć drogę do głębokich reform”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]