Reklama

Garnuszek i ocean

Garnuszek i ocean

11.09.2017
Czyta się kilka minut
W Księdze Psalmów jest wszystko. Cały człowiek, cała jego zwichrowana psychologia, jego motywacje i emocje, metafizyczne tęsknoty i przyziemna polityka. To nie tylko wieża, z której woła się do Stwórcy, to lustro.
P

Podczas niedawnej, kolejnej wizyty na Świętej Górze Athos doświadczyłem jednej z najbardziej skutecznych zachęt do modlitwy w moim życiu. W pewnym athoskim klasztorze, po wieczornych modlitwach, kolacji i duchowych rozmowach, około dziewiątej udałem się na spoczynek. Trwał dziesięć minut. Uczucie swędzenia wszystkiego, które pojawiło się natychmiast po zgaszeniu światła, zerwało mnie na równe nogi. Po kilkunastu minutach zorientowałem się, że dzielę klasztorne łoże z kolonią różnej maści i wielkości pluskiew. Podniecone moją obecnością, postanowiły nie przestrzegać obowiązujących w klasztorach zasad dotyczących niejedzenia w nocy. Co miałem zrobić? Czekało mnie kilka godzin siedzenia przy zapalonym świetle na opanowanym przez insekty łóżku.

Najpierw próbowałem czytać książkę. Albo napisać jeden z miliona zaległych, naobiecywanych na prawo i lewo tekstów. Zrobić korektę książki...

6289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pięknie napisane, jak zawsze. Dzięki. Ale najpiękniejsze zdanie: "A przecież noc bywa jedynym ratunkiem dla dusz ludzi zagonionych w ciągu dnia. ". nareszcie, gdy będę miała kolejną bezsenną noc, będę widziała dlaczego i po co.

za piękną zachętę do przeczytania Księgi Psalmów. Autora pozdrawiam serdecznie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]