Reklama

Ładowanie...

Garnuszek i ocean

11.09.2017
Czyta się kilka minut
W Księdze Psalmów jest wszystko. Cały człowiek, cała jego zwichrowana psychologia, jego motywacje i emocje, metafizyczne tęsknoty i przyziemna polityka. To nie tylko wieża, z której woła się do Stwórcy, to lustro.
P

Podczas niedawnej, kolejnej wizyty na Świętej Górze Athos doświadczyłem jednej z najbardziej skutecznych zachęt do modlitwy w moim życiu. W pewnym athoskim klasztorze, po wieczornych modlitwach, kolacji i duchowych rozmowach, około dziewiątej udałem się na spoczynek. Trwał dziesięć minut. Uczucie swędzenia wszystkiego, które pojawiło się natychmiast po zgaszeniu światła, zerwało mnie na równe nogi. Po kilkunastu minutach zorientowałem się, że dzielę klasztorne łoże z kolonią różnej maści i wielkości pluskiew. Podniecone moją obecnością, postanowiły nie przestrzegać obowiązujących w klasztorach zasad dotyczących niejedzenia w nocy. Co miałem zrobić? Czekało mnie kilka godzin siedzenia przy zapalonym świetle na opanowanym przez insekty łóżku.

Najpierw próbowałem czytać książkę. Albo napisać jeden z miliona zaległych, naobiecywanych na prawo i lewo tekstów. Zrobić korektę książki...

6289

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]