Reklama

Garażowa ekonomika

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Aby przeżyć, Rosjanie na prowincji funkcjonują w szarej strefie: między państwem a samowystarczalnością. Także dlatego gospodarczy kryzys bardzo powoli przekłada się na niezadowolenie wobec władzy.
Zakład meblarski Aleksandra Sinierkina, Uljanowsk, 2016 r. Fot. Grzegorz Szymanowski
N

Na pierwszy rzut oka Wąwóz Pietrowa wygląda na opustoszały. Ale i tak robi wrażenie: niemal pięćset garaży w równoległych liniach ciasno wypełnia jego przeciwległe zbocza. Pozamykane drzwi wskazują, że garażowisko jest puste. W sumie nic dziwnego, pośrodku tygodnia na obrzeżach miasta.
Jednak dym wydobywający się z wielu dobudowanych prowizorycznie stalowych kominów, wskazuje na coś innego.

Pukamy do jednego z garaży. Metalowe drzwi otwierają się z piskiem. Z wewnątrz wydobywa się ciepłe powietrze, pachnie drewnem i klejem. Pośrodku pomieszczenia, na podwyższeniu, stoi częściowo gotowa już pikowana sofa typu chesterfield w kolorze łososiowym.
Już wiemy: to garaż „mebelsików”.

Tutaj wszyscy tak

Przy pracy zastajemy trzydziestoparolatków Saszę i Naila, a także młodszego od nich Konstantina. Na kilkunastu metrach kwadratowych mieszczą...

20211

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]