Reklama

Fundamenty

Fundamenty

20.07.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
n

nadwiślańska mowa zna dwa łudząco podobne słowa: „fundamentalny” i „fundamentalistyczny”. Brzmią podobnie, ale kto różnicy między fundamentem i fundamentalizmem nie dostrzega – tegoż łatwo wodzić diabłu na pokuszenie.
Nauczał Cieśla, żeby nawet w małych rzeczy wierności dochowywać. Prawda. To jednak nie znaczy, czego skrupulanci częstokroć nie pojmują, że nie ma na tym świecie spraw ważnych i ważniejszych. Pierwszorzędnych i drugorzędnych. Poczesnych, kluczowych, zasadniczych, kardynalnych i... nie aż tak istotnych. Czyż nie to miał Nazarejczyk na myśli, gdy uzdrawiał w szabat?
Nie zaprzeć się Nieprzyjaciela, gdy nawet śmiercią człowiekowi grożą – winno być dla sług Jego kwestią bez wątpienia fundamentalną. Oczywiście diabeł dobrze wie, co i komu podszepnąć, żeby rzecz całą zbanalizować, rozwodnić i rozcieńczyć. Apeluje się chociażby delikwentowi do rozsądku: człeku...

3852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]