Reklama

Fundamentalna niezależność

Fundamentalna niezależność

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Sześćdziesięcioletni Kydland, Norweg, pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, a trzy lata starszy Prescott jest profesorem Uniwersytetu Stanowego w Arizonie. Nagrodę Komitetu Noblowskiego otrzymali za badania nad spójnością polityki gospodarczej i wkład w zrozumienie przyczyn cykli koniunkturalnych. W tym dość enigmatycznym komunikacie zawiera się wszystko, co na przełomie lat 70. i 80. doprowadziło do zasadniczego zwrotu w pojmowaniu podstawowych problemów makroekonomii: źródeł wahań aktywności gospodarczej i skuteczności polityki gospodarczej.
N

Nobel z ekonomii nie wzbudza tak wielu kontrowersji, jak literacki czy pokojowy. Tak było również w tym roku. Wkład Kydlanda i Prescotta w teorię ekonomii jest na tyle istotny, że od dłuższego czasu byli typowani do tej nagrody. Ich koncepcje zaś już wykorzystano w praktyce, co zaowocowało istotnymi zmianami instytucjonalnymi w wielu krajach.

Kydland i Prescott poznali się podczas studiów doktoranckich w Pittsburghu i współpracowali od początku lat 70. W 1977 r. opublikowali artykuł o dynamicznej niespójności polityki gospodarczej w czasie. Istotą problemu jest fakt, że polityka gospodarcza optymalna dziś, jutro może już taka nie być. Z tego wynika, że rząd ma do czynienia z racjonalnymi podmiotami gospodarczymi, które, reagując na jego politykę, mogą zmienić zachowanie. Rząd może więc odstąpić od celu dotychczasowej polityki, np. długookresowego wzrostu...

3509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]