Reklama

Ładowanie...

Francja: protest na święta

Francja: protest na święta

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Rozejmu nie będzie: francuscy kolejarze grożą strajkami także w okresie Bożego Narodzenia. Są jedną z grup zawodowych, które stracą na reformie systemu emerytalnego.
D

Do kontynuowania protestów, trwających od kilkunastu dni, wzywają też inne związki zawodowe. Po tym, jak w środę 11 grudnia premier Édouard Philippe ogłosił szczegóły reformy, demonstrowano w całym kraju: stały pociągi i paryskie metro, blokowano porty. Minister odpowiedzialna za transport Élisabeth Borne mówi, że strajki w czasie świąt, gdy więcej ludzi niż zwykle jest zdanych na komunikację publiczną, byłyby „nieodpowiedzialne”.

Reforma ma uprościć system wyjątkowo skomplikowany i przyznający wiele przywilejów różnym grupom. Ponadto, choć wiek przejścia na emeryturę (62 lata) nie będzie podniesiony, to pełne świadczenia mają otrzymać ci, którzy będą pracować co najmniej do 64. roku życia. Rząd zapewnia, że policjanci, żołnierze, pielęgniarki czy nauczyciele nie stracą na reformie. Uderzy ona natomiast np. w pracowników metra i kolei państwowych – dziś mogą przejść na emeryturę w wieku, odpowiednio, 56 i 57 lat.

Plany rządu utrudnia też napięty klimat społeczny: obecne protesty nakładają się na trwające od wielu miesięcy manifestacje antyprezydenckiego ruchu „żółtych kamizelek”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]