Reklama

Francja: protest na święta

Francja: protest na święta

17.12.2019
Czyta się kilka minut
Rozejmu nie będzie: francuscy kolejarze grożą strajkami także w okresie Bożego Narodzenia. Są jedną z grup zawodowych, które stracą na reformie systemu emerytalnego.
D

Do kontynuowania protestów, trwających od kilkunastu dni, wzywają też inne związki zawodowe. Po tym, jak w środę 11 grudnia premier Édouard Philippe ogłosił szczegóły reformy, demonstrowano w całym kraju: stały pociągi i paryskie metro, blokowano porty. Minister odpowiedzialna za transport Élisabeth Borne mówi, że strajki w czasie świąt, gdy więcej ludzi niż zwykle jest zdanych na komunikację publiczną, byłyby „nieodpowiedzialne”.

Reforma ma uprościć system wyjątkowo skomplikowany i przyznający wiele przywilejów różnym grupom. Ponadto, choć wiek przejścia na emeryturę (62 lata) nie będzie podniesiony, to pełne świadczenia mają otrzymać ci, którzy będą pracować co najmniej do 64. roku życia. Rząd zapewnia, że policjanci, żołnierze, pielęgniarki czy nauczyciele nie stracą na reformie. Uderzy ona natomiast np. w pracowników metra i kolei państwowych – dziś mogą przejść na emeryturę w wieku, odpowiednio, 56 i 57 lat.

Plany rządu utrudnia też napięty klimat społeczny: obecne protesty nakładają się na trwające od wielu miesięcy manifestacje antyprezydenckiego ruchu „żółtych kamizelek”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To jest straszne co sie tutaj wyrabia... od 15 dni trzymają ludzi w szachu... szczegolnie w regionie paryskim. A chodzi o dosc egoistyczne interesy pewnych grup zawodowych... Konduktorzy TGV,pociagow i metra maja przechodzic na emeryturę w wieku 52-53 lat! ze świadczeniem okolo 2800 euros brutto! W kraju istnieje 42 rozne reżimy emerytalne. Co przypadek to inne zasady, inne pieniadze. Niektóre grupy zawodowe jak na przyklad pracownicy elektryczności w EDF potrafili wywalczyć sobie bardzo duze korzyści finansowe - bezpłatny prad i ogrzewanie w dwoch rezydencjach przez cale lata pracy na przyklad oraz emeryturę w wieku 50 lat! Gdy tymczasem inne grupy zawodowe pracuja do 62-64 roku zycia z duzo niższa emerytura... mysle tutaj o nauczycielach bo sama nim jestem. Ich wymagania, zadania powodują na przyklad, ze ponad 6000 dzieci nie dojedzie na Swieta do swoich rodzicow bo nie ma pociągów a przede wszystkim nie ma serwisu towarzyszącego małym podróżnikom. To wielki smutek i skandal nad Sekwana... wielu o tym mowi... ale.. Oczywiscie rzad tez jest winny; gdyz zle wytłumaczył i dalej nie tłumaczy konkretnie Francuzom co zyskają a co straca...negocjacje ze związkami zawodowymi tez byly minimalne. Niemożliwym jest jednak utrzymanie 42 reżimów emerytalnych i rozwiązań, ktore datuja na czasy 4 Republiki, 1946 rok szczegolnie. Francuzi, niektórzy, tego nie rozumieją.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]