Reklama

Ładowanie...

FRANCJA I SOLIDARNOŚĆ

FRANCJA I SOLIDARNOŚĆ

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Drodzy czytelnicy, w obliczu zbliżającej się pamiętnej daty 13 grudnia chcieliśmy zebrać francuskie i polskie świadectwa niezwykłego zrywu solidarności ponad granicami naszych krajów na początku lat 80.
MATERIAŁY PRASOWE // KEYSTONE PICTURES USA // ZUMA PRESS / FORUM

„Solidarność” i walka o godność człowieka zjednały jej wielką sympatię w całej Europie, a w szczególności w moim kraju, Francji, gdzie prawa człowieka są centralnym punktem odniesienia w rozważaniach o historii. Ze wzruszeniem wspominam wielkie spontaniczne zgromadzenie w sercu Paryża na znak poparcia dla społeczeństwa polskiego w nocy 13 grudnia 1981 roku i to, jak zapaliliśmy świece i śpiewaliśmy na ulicy, aby pokazać naszą solidarność z polskim narodem.

Dziś, czterdzieści lat później, gdy Francja przygotowuje się do objęcia na kilka miesięcy rotacyjnego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, wydaje się nam ważne, aby uhonorować działania i mobilizację tak różnych osób na rzecz „Solidarności” i polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Mobilizacja ta była spontaniczna, zdecentralizowana, z ponad 300 komitetami poparcia dla Polaków, które powstały w całej Francji. Udało im się przesłać do Polski znaczną pomoc humanitarną, niemożliwą do precyzyjnego określenia i oszacowania, gdyż była ona stosunkowo dyskretna i anonimowa. To właśnie tym anonimowym ludziom chcemy dzisiaj złożyć hołd, ponieważ oni również przyczynili się do stworzenia naszej Europy, Europy opartej na wzajemnej pomocy i solidarności.

FRÉDÉRIC BILLET, ambasador Francji

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]