Reklama

Francja: co z eurokonstytucją?

Francja: co z eurokonstytucją?

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Mogłoby się wydawać, że akurat we Francji - postrzeganej jako ojczyzna konstytucji europejskiej - jej ratyfikacja będzie czystą formalnością. Nic bardziej błędnego. O tym, czy Francja ratyfikuje eurokonstytucję, zadecydują obywatele w referendum. Datę wyznaczono na 29 maja, a 3-miesięczna kampania właśnie ruszyła.
O

Oficjalnie, bo w istocie ruszyła wcześniej, gdy Partia Socjalistyczna przeprowadziła własne pra-referendum (z wynikiem “tak"). Za ratyfikacją opowiada się też rządowa UMP (Unia na rzecz Ruchu Ludowego). Jej nowemu szefowi Nicolasowi Sarkozy’emu - przyszłemu rywalowi Jacquesa Chiraca na prawicy w wyborach prezydenckich w 2007 r. - udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: podkreślając, że należy oddzielić ratyfikację eurokonstytucji od zgody na przystąpienie Turcji do Unii, Sarkozy załatwił zarówno “tak" dla eurokonstytucji, jak “tak" dla... specjalnego stowarzyszenia Turcji z Unią, nie mówiąc expressis verbis “nie" dla jej członkostwa. Był to kolejny prztyczek w nos Chiraca, który jest zwolennikiem pełnej akcesji Turcji. Okazało się, że UMP popiera raczej idee nowego szefa niż starego prezydenta. A że w umysłach wyborców eurokonstytucja i Turcja znów stały się sprawami...

2657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]