Reklama

Franciszek rozbija szklany sufit: dyplomacja Watykanu w ręku kobiety

Franciszek rozbija szklany sufit: dyplomacja Watykanu w ręku kobiety

20.01.2020
Czyta się kilka minut
Francesca Di Giovanni, świecka włoska prawniczka związana z ruchem Focolari, została podsekretarzem w watykańskim Sekretariacie Stanu.
VATICAN MEDIA
W

W watykańskiej dyplomacji pracuje od 1993 r., po zeszłotygodniowym awansie zajęła stanowisko równorzędne z drugim podsekretarzem, ks. Mirosławem Wachowskim. Zajmie się koordynacją dyplomacji wielostronnej, czyli aktywności Stolicy Apostolskiej na forach organizacji międzynarodowych (ks. Wachowski nadzoruje stosunki dwustronne, czyli z państwami). Dotychczas żadna kobieta nie objęła kierowniczego stanowiska w Sekretariacie Stanu.

Di Giovanni ma doktorat z prawa, wcześniej pracowała m.in. jako notariusz. Jej nowe zadania, jak opisała w rozmowie z Radiem Watykańskim, obejmują problemy „wspólnego dobra międzynarodowego, jak rozwój, środowisko, ochrona ofiar konfliktów, sytuacja kobiet”. O swoim awansie mówiła językiem dyplomatycznym: papież, jej zdaniem, „podjął nowatorską decyzję, która, abstrahując od mojej osoby, świadczy o wielkiej wadze, jaką przywiązuje on do roli kobiet” – stwierdziła, dodając zaraz: „odpowiedzialność, jaką mi powierzył, związana jest raczej z moją pracą, a nie z faktem bycia kobietą”. Wspomniała homilię Franciszka z 1 stycznia, w której nazwał kobiety „dawczyniami i pośredniczkami pokoju” i podkreślił, że muszą być one „w pełni włączone w procesy decyzyjne”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No i co z tego? Czy fakt, ze ta pani jest kobietą, polepszy poziom watykańskiej dyplomacji? Ta dyplomacja kształtowała się przez wieki, a każdorazowy sekretarz stanu musi to wziąć pod uwagę niezależnie od płci.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]