Franciszek, biskupi i celibat

Kwestia obowiązkowego celibatu księży katolickich znów powraca:

28.04.2014

Czyta się kilka minut

przed świętami wielkanocnymi w brytyjskim tygodniku katolickim „The Tablet” pojawiła się relacja biskupa Erwina Kräutlera, Austriaka pasterzującego diecezji Xingú w brazylijskiej dżungli, z jego spotkania z papieżem Franciszkiem.

Bp Kräutler jest znanym obrońcą Indian – za co grożono mu śmiercią; został też poproszony o pomoc w przygotowywaniu nowej encykliki papieskiej, poświęconej ubóstwu i ochronie stworzenia. Diecezja Xingú, największa w Brazylii, obejmuje 800 wspólnot lokalnych, a pracuje tam jedynie 27 księży. Bp Kräutler powiedział więc Franciszkowi, że ów dramatyczny brak mogłoby zmniejszyć święcenie żonatych, wypróbowanych mężczyzn (tzw. viri probati), którzy i tak liderują swoim lokalnym wspólnotom.

Franciszek miał się odnieść do pomysłu życzliwie, sugerując, by poszczególni biskupi nie działali sami, lecz zwracali się do swoich konferencji episkopatu. Jeśli te, po analizie sytuacji, uznałyby, że to właściwy ruch, powinny zwrócić się do Rzymu o zatwierdzenie takiej reformy dyscypliny kościelnej na danym terytorium. „Papież nie może sterować ręcznie wszystkim z Rzymu – miał powiedzieć Franciszek. – Lokalni biskupi, którzy najlepiej znają potrzeby swoich wiernych, powinni być odważni i wysuwać konkretne sugestie”.

Sugerowany przez Franciszka sposób rozwiązania poruszonego przez biskupa Kräutlera problemu jest znamienny z dwóch powodów. Przede wszystkim wskazuje, że Franciszek poważnie traktuje sformułowaną w swojej programowej adhortacji zasadę, iż głęboko zakorzenione, lecz niezwiązane z istotą Ewangelii zwyczaje można, a czasami nawet trzeba poddać rewizji – jeśli w zmienionych warunkach przeszkadzają Kościołowi w pełnieniu powierzonej mu przez Jezusa misji. Franciszek dopuszcza możliwość, że zwyczajem takim może się okazać nawet celibat duchownych.

Sugestia Franciszka wskazuje też, że równie poważnie traktuje on inny postulat „Evangelii gaudium” – decentralizację Kościoła. Franciszek sugeruje bowiem, że kwestia utrzymania bądź nie dyscypliny obowiązkowego celibatu biskupów i prezbiterów nie musi być rozstrzygnięta na szczeblu ogólnokościelnym. Lepiej, by inicjatywa leżała po stronie Kościołów lokalnych. Rzym zastrzega sobie jedynie rolę zatwierdzania pomysłów powstałych w żywym kontakcie z realnymi problemami ludzi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2014