Reklama

Ładowanie...

Franciszek, biskupi i celibat

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Kwestia obowiązkowego celibatu księży katolickich znów powraca:
p

przed świętami wielkanocnymi w brytyjskim tygodniku katolickim „The Tablet” pojawiła się relacja biskupa Erwina Kräutlera, Austriaka pasterzującego diecezji Xingú w brazylijskiej dżungli, z jego spotkania z papieżem Franciszkiem.
Bp Kräutler jest znanym obrońcą Indian – za co grożono mu śmiercią; został też poproszony o pomoc w przygotowywaniu nowej encykliki papieskiej, poświęconej ubóstwu i ochronie stworzenia. Diecezja Xingú, największa w Brazylii, obejmuje 800 wspólnot lokalnych, a pracuje tam jedynie 27 księży. Bp Kräutler powiedział więc Franciszkowi, że ów dramatyczny brak mogłoby zmniejszyć święcenie żonatych, wypróbowanych mężczyzn (tzw. viri probati), którzy i tak liderują swoim lokalnym wspólnotom.
Franciszek miał się odnieść do pomysłu życzliwie, sugerując, by poszczególni biskupi nie działali sami, lecz zwracali się do swoich konferencji episkopatu....

2419

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]